Uklouzli jste u bazénu? Nebo nechcete riskovat zlomeniny u vylomenin dětí? Jedno z bezpečnostních opatření, která se vyplatí jsou jistě protiskluzové pásky. Pojďme se podívat, podle čeho vybírat a proč pořídit, či nepořídit.
Nejprve je třeba zvážit faktory, které budou výběr pásky ovlivňovat. Tady jsou dva nejdůležitější:
Nejprve si protiskluzové pásky roztřídime podle velikosti plochy, pro kterou je potřebujeme. Základním typem jsou jednoduché černé nebo bílé protiskluzové samolepky, které se prodávají v délce 5 m a šířce 25 mm (případně 18 m a 50 mm pro polep širších ploch).
Standardizované rozměry 18 m na délku a 50 mm na šířku jsou vlastní i druhému typu protiskluzových pásek, které se používají pro nerovné či vroubkované plochy – přilnavost na problematické povrchy zajišťuje speciální elastická vrstva na spodní straně.
Pásky můžeme také rozdělit podle prostředí, ve kterém je budeme používat:
hrubé
středně hrubé
jemné
Hrubé protiskluzové pásky využijete pro dlouhotrvající ochranu proti uklouznutí v extrémních podmínkách, kde se pásky hodně znečišťují nebo na ně prší (např. v zemědělství nebo na lodích).
Středně hrubé protiskluzové pásky se hodí na venkovní schodiště nebo dlážděné chodníky, které v zimě namrzají. Pozor, neinstalujte je např. kolem bazénů a jiných míst, kde se běžně chodí bez obuvi – je možné si o ně velmi snadno odřít nohy.
Jemné protiskluzové pásky aplikujte kolem zmiňovaných bazénů, v koupelnách nebo saunách. Tento typ pásků je uzpůsoben pouze pro lidskou nohu, proto např. pravidelné přejíždění autem drasticky sníží její životnost.
Až si zvolíte tu ideální protiskluzovou pásku, nezapomeňte před samotným pokládáním pečlivě vysušit a také odmastit povrch. Pokud (třeba i s naší pomocí) vyberete vhodný typ pásky, vydrží vám v průměru 10 až 15 let téměř nezávisle na přírodních podmínkách, kterým ji vystavíte.